Nowa specjalność na informatyce II stopnia na WEEIA PŁ

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to nowa specjalność na magisterskich studiach informatycznych proponowanych przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Można ją wybierać w trwającej właśnie rekrutacji na studia II stopnia w PŁ.

Wszyscy, którzy wybiorą nową specjalizację, będą m.in. tworzyć algorytmy i systemy uczenia maszynowego (Machine Learning) oraz sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence). Zdobędą wiedzę na temat systemów aspirujących do wspierania lub zastąpienia człowieka w realizacji zadań wymagających wiedzy i umiejętności kojarzenia faktów oraz kreatywności, a więc tych realizowanych za pomocą inteligencji. Nie trzeba przekonywać o szerokim spektrum zastosowań sztucznej inteligencji – autonomiczny transport, bezzałogowe misje badawcze, wspomaganie diagnostyki medycznej i projektowanie leków, sterowanie skomplikowaną infrastrukturą komunikacji czy zaopatrzenia i dystrybucji dóbr.
Studia informatyczne w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwalają na efektywne powiązanie wiedzy teoretycznej z jej zastosowaniem w praktyce, co jest możliwe już na samym początku kształcenia dzięki wykorzystaniu przejrzystych, wysokopoziomowych narzędzi - bibliotek języka programowania Python, wybranego do budowy algorytmów.

Wśród przedmiotów na tej specjalności będą m.in. podstawy uczenia maszynowego, metody reprezentacji i klasyfikacji danych, systemy inteligentne, głębokie sieci neuronowe i inne. Szczegółowy opis studiów można znaleźć w naszej wyszukiwarce oraz na stronie internetowej Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ.

Kandydaci na informatykę (studia II stopnia) mają obecnie do wyboru dwa programy kształcenia - informatykę na WEEIA i na Wydziale FTIMS. Planujemy w tegorocznej rekrutacji przyjąć ok. 210 osób na oba wydziały. Studia trwają 3 semestry, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki specjalności na informatyce są takie:

• korporacyjne sieci komputerowe
  • inteligentne systemy baz danych
  • interaktywna grafika komputerowa
  • systemy rozproszone i platformy mobilne
  • środowiska aplikacyjne dla platformy Java EE
  • computer science
  • sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej uruchamia na informatyce II stopnia poniższe specjalności:

• grafika komputerowa i multimedia*
  • systemy inteligentne i inżynieria oprogramowania
  • systemy rozproszone i bezpieczeństwo
  • technologie gier i systemów interaktywnych*
  • technologie systemów i baz danych
  • informatyka w zastosowaniach kosmicznych*

* - specjalności tylko na studiach stacjonarnych

Rekrutacja na studia II stopnia w PŁ trwa do 22 lutego. Listy przyjętych będą opublikowane 28.02.2019 r.